Neformalno združenje prostorskih organizacij in posameznikov, ki delujejo na področju prostora v Novem mestu (Urbanka, pilotna pisarna celovite urbane prenove Novo mesto), smo pripravili projekt zbiranja in glasovanja izmed prispelih pobud prebivalcev Krajevne skupnosti Kandija–Grm. Zbralni smo kar 336 predlogov, od katerih jih je 13 oz. 24 šlo na glasovanje. Ostale predloge bo Krajevna skupnost Kandija–Grm naslovila na Mestno občino Novo mesto. In jo spodbujala, da bodo pobude upoštevali pri svojem nadaljnjem delu. Predstavitev celotnega projekta bo v torek, 8. 10. 2024, ob 17. uri v prostorih KS Kandija–Grm na Smrečnikovi ulici 16. Vabljeni!
Neformalno združenje prostorskih organizacij in posameznikov, ki delujejo na področju prostora v Novem mestu (Urbanka, pilotna pisarna celovite urbane prenove Novo mesto), smo pripravili projekt zbiranja pobud prebivalcev Krajevne skupnosti Bršljin. Zbralni smo kar 261 predlogov, od katerega smo enega tudi uresničili. Ostale predloge bomo naslovili na Krajevno skupnost Bršljin ter Mestno občino Novo mesto. In jih spodbujali, da bodo pobude upoštevali pri svojem nadaljnjem delu.
Kolektiv Pozabljena polovica Novega mesta je s pomočjo kustosinje zgodovinarke Marjete Bregar iz Dolenjskega muzeja pripravil turistični produkt – Vodnik po pešpoti pozabljene polovice Novega mesta, v katerem je s sliko, podatkovnikom in kratkim tekstom predstavljeno trinajst izbranih žensk iz novomeške preteklosti, ki so pomembno vplivale na razvoj različnih področij. Več o dejavnostih projekta na: https://www.pozabljenapolovica-novegamesta.org/.
Skupaj z zunanjimi sodelavci različnih strok je Est=etika, društvo za vzpodbujanje etike v prostoru, med letoma 2021 in 2022 na podlagi sodelovanja pri mednarodnem projektu CREthink: Co-creative rethinking for sustainable cities pripravilo razširjeno izdajo publikacije Dihaj z mano. Knjižica iz leta 2017 je vsebovala izbor in ovredotenje pomembnejših mestnih dreves ter parkovnih površin na ožjem območju Novega mesta, ta publikacija pa razširja to območje in vnovič vrednoti zeleno infrastrukturo prejšnje izdaje. Društvo se zaveda, da je vprašanje mestnega drevja večplasten izziv, ki terja obsežne dejavnosti vodstvenih struktur in strokovnih služb, kar presega njegov domet, vendar želi z nadgradnjo projekta vzpostaviti naslednjo stopničko na poti izboljšanja razmer na tem področju.
S člani Medobčinskega društva slepih in slabovidnih Novo mesto ter ob svetovanju Zavoda Dostop iz Ljubljane smo zasnovali projekt čutne poti ob konjeniškem centru v Češči vasi pri Novem mestu (čutno-gibalni park), ki je prilagojen za slepe in slabovidne osebe. Vsi elementi so izdelani iz debel ostarelih hrastov, ki so do nedavnega rasli na lokaciji. Projekt je nastal v sklopu prijave Mestne občino Novo mesto na razpis LAS Dolenjska in Bela krajina.
Projekt v sklopu participativnega proračuna Občine Straža Zasnova ureditve prostorov za ločevanje odpadkov v Gradiški ulici v Občini Straža, je skozi vključevanje upravljavcev in lokalnih prebivalcev podal dva različna predloga zasnove za ureditev prostorov za ločevanje odpadkov v celotni Gradiški ulici v Straži, ki so sedaj neurejeni in neustrezni. Urbanka, lokalna pisarna celovite urbane prenove, se je projekta lotila po naslednjih fazah: analiza obstoječega, komunikacija z upravitelji (Občina Straža, Komunala Novo mesto), komunikacija s prebivalci (zasnova in izvedba vprašalnika), analiza rezultatov z javno predstavitvijo ter predlog (idejna zasnova ureditve prostorov za ločevanje odpadkov: število in lokacije, velikost, število in tip smetnjakov, morebitne posebnosti ter predlog za celostno oblikovanje posameznih prostorov za ločevanje odpadkov).
Park(irni) dan ali Park(ing) day poteka po vsem svetu tretji petek v mesecu septembru. Njegov glavni namen je opozarjati na alternativno rabo prostora, ki ga zasedajo parkirišča. Društvo je dogodek izvajalo v letih: 2015, 2017, 2018, 2019, 2020 in 2021. V letu 2021 smo se s Park(irnim) tednom, ki je potekal tretji teden v mesecu septembru, pridružili Evropskemu tednu mobilnosti v organizaciji Mestne občine Novo mesto, ki je bila uspešna na razpisu Ministrstva za infrastukturo.
Mladi za podnebno pravičnost so v sodelovanju z društvom Est=etika, Zavodoma Bob in 404 na Ljubljanske in Novomeške ulice poslali »Drevo na kolo«, s katerim ob zadnjem alarmantnem poročilu medvladnega odbora za podnebne spremembe (IPCC) skupaj z lokalno skupnostjo pozivajo k ozelenitvi mest in prehodu na trajnostno mobilnost. Kot orodje se ponuja za označitev t.i. »vročih točk«, kjer bi si prebivalci želeli ozelenitve oziroma drugih primernih rešitev za odpravo mestnih toplotnih otokov. Več o projektu na: www.drevonakolo.si. Maklen (Ljubljana) in navadni kostanj (Novo mesto) sta bila v jeseni zasajena v gostojučih mestih.
V sklopu projekta CRETHINK smo z vašo pomočjo izbrali drevo leta 2021. To je postal maklen ali poljski javor (Acer campestre L.), ki stoji na zgornjem delu Glavnega trga, natančneje pred stavbo številka 32. Drevo je bilo zasajeno ob prenovi trga med letoma 1951 in 1955. Poljski javor ima obseg debla 223 cm, kar presega kriterij izjemnega obsega za to vrsto, ki je 200 cm, zato bomo na Zavod RS za varstvo narave OE Novo mesto naslovili pobudo za določitev maklena na Glavnem trgu kot naravne vrednote. Projekt CREthink se nadaljuje, spremljajte nas na @vsencidreves ali @v_senci_dreves.
V letu 2020 zopet opozarjamo na problematiko dostopnosti javnega prostora in ustanov ter njihovih informacij in storitev za vse uporabnike, predvsem tiste s posebnimi potrebami – gibalno in senzorno ovirane ter starostnike. Skupaj z lokalnimi invalidskimi društvi smo pripravili analizo obstoječih parkirnih mest označenih za invalide in pobudo za nova parkirna mesta označena za invalide v jedru Novega mesta in okolici. Mestna občina Novo mesto je v letu 2021 realizirala pet predlogov pobude.
Samostojna razstava v Galeriji Simulaker je prikaz zasnove in izvedbe, predvsem pa raziskovanja in vseh stranpoti 3-minutnega kadra futurističnega 3D-mesta za film. Razgrinja tehnične rešitve algoritmičnega 3D modeliranja in generiranja materialov na vseh ravneh oblikovanja virtualnega mesta, ki sledijo, sicer poenostavljenemu, a faktičnemu načrtovanju sodobnih mest: urbanizem (mreža), arhitektura (volumni), členi (elementi arhitekture) ter gradivo/material (tekstura).
Ideja Urbanega kovčka, modularnega, fleksibilnega in mobilnega urbanega pohištva za oživljanje prezrtih delov mestnega jedra, je nastala ob obeležitvi 650-letnice Novega mesta. Premično večuporabno ulično pohištvo se je od takrat predstavilo na razstavah v Berlinu in Novem Sadu ter sodelovalo na mnogih prireditvah drugih organizacij v rojstnem mestu. Za oživljanje javnih prostorov vam je še vedno na voljo.
Stopite z nami v stik!